home ARTYKUŁY, TECHNOLOGIE IT Bezpieczeństwo dzieci w sieci, czy można być o to spokojnym?

Bezpieczeństwo dzieci w sieci, czy można być o to spokojnym?

Każdy z nas wie, że internet w dzisiejszych czasach to ogromnie przydatna rzecz. Dzięki niemu możemy kontaktować się z praktycznie całym światem i prawie z każdego miejsca na ziemi. Internet przydaje się nie tylko w codziennym życiu, ale także i w pracy, szkole czy na studiach. Nie jest nic dziwnego w tym, że dzisiejsi nastolatkowie posiadają bardzo łatwy dostęp do sieci. Wystarczy tylko, że posiadają one smartfon, laptop czy tablet. Często rodzice dając do ręki swojemu dziecku taki sprzęt nie zdają sobie sprawy z ich możliwość i jakie niebezpieczeństwo może czekać na ich pociechy. Czy istnieją więc jakieś sposoby uświadomienia rodziców, jak chronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwem kryjącym się w internecie?

Oczywiście, że są rady którymi rodzice powinni się kierować, aby uchronić pociechy przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Oto one:

1. Rodzice powinni razem ze swoim dzieckiem poznawać Internet, to właśnie oni jako pierwsi powinni im go pokazać i stać się tak jakby przewodnikami swoich dzieci po sieci.

2. Uczenie dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Szczególne zwrócenie uwagi na zawieraniu znajomości poprzez Internet. Podkreślanie, że nie należy ufać osobom poznanym w sieci. Ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat zagrożeń czyhających w internecie i o sposobach ich unikania.

3. Uświadamianie dzieci o tym, że spotykanie się z osobami poznanymi w sieci jest niebezpieczne. Dzieci muszą posiadać świadomość tego, że mogą spotkać się z nieznajomą osobą tylko i wyłącznie za zgodą rodziców i zawsze w towarzystwie osoby dorosłej.

4. Obowiązkiem rodziców jest nauczenie ostrożności dzieci przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dziecko musi wiedzieć, że podając takie dane musi koniecznie spytać o zgodę rodziców. Ustalenie nie podawania przypadkowym osobom swoich danych osobowych.

5. Rodzice powinni uczyć swoje dzieci, aby krytycznie podchodziły do informacji umieszczanych w internecie. Dzieci powinny być świadome tego, że nie wszystkie udostępnione informacje są wiarygodne i poprawne. Dziecko powinno weryfikować znalezione dane korzystając z innych źródeł (encyklopedia, książka, słownik).

6. Wyrozumiałość w stosunku do dziecka. Dzieci czasami przypadkowo trafiają na strony adresowane dla dorosłych. Boją się kary, więc się do tego nie przyznają. Bardzo ważne jest żeby dziecko ufało rodzicom i zawiadomiło ich, jeśli jeszcze taka sytuacja się powtórzy; dziecko powinno wiedzieć, że zawsze może się zwrócić do swoich rodziców.

7. Zgłaszanie nielegalnych i szkodliwych treści.

8. Kodeks Dobrego Zachowania w Internecie, czyli zapoznanie dziecka z NETYKIETĄ.

9. Poznawanie sposobów korzystania z Internetu swoich pociech.

10. Należy pamiętać o tym, że pozytywne aspekty internetu przeważają nad negatywnymi. Internet jest ogromnym źródłem wiedzy, jak i miejscem które dostarcza rozrywkę.

 

Nowe negatywne zjawiska, które obserwujemy w związku z upowszechnieniem się dostępu do sieci, to:

 – grooming – uwodzenie dzieci przez osoby dorosłe, najczęściej o skłonnościach pedofilskich;

– cyberprzemoc lub cyberbullying – publikacja materiałów zawierających obraźliwe treści wobec jednej lub kilku osób, najczęściej nieświadomych umieszczenia takich informacji na swój temat w sieci, w celu ich szykanowania bądź poniżania;

– spam – masowo przesyłane w sieciach telekomunikacyjnych (w Internecie oraz SMS-ami) informacje niezamówione najczęściej o charakterze komercyjnym. Spam stanowi jeden z kanałów dystrybucji szkodliwego oprogramowania, jest wykorzystywany do zbierania i weryfiokowania adresów poczty elektronicznej dla potrzeb budowania nielegalnych baz danych teleadresowych;

– phishing – próby kradzieży danych wrażliwych. Dokonywany jest poprzez wysyłanie do użytkowników wiadomości łudząco podobnej do wiadomości od zaufanego podmiotu (np. banku), z treści której wynika konieczność przesłania danych takich jak np. numer konta, karty kredytowej, kodów pin etc. Następnie tego typu dane przekazane przez nieświadomego użytkownika posłużyć mogą do kradzieży tożsamości i pieniędzy.

Chrońmy dzieci przed takimi zagrożeniami!

 

Moim zdaniem internet kryje w sobie zarówno pozytywne jak i negatywne strony. Jednak sądzę, że pomimo licznych zagrożeń stroną która przeważa jest strona pozytywna. Możliwości internetu są ogromne, dodatkowo służy temu błyskawiczny postęp techniczny, dzięki któremu możemy teraz z sieci korzystać. Internet jest wielkim źródłem wiedzy z którego możemy naprawdę wiele się nauczyć i które może posłużyć nam jako narzędzie pracy i nauki. Nie powinniśmy o tym zapominać. Dzięki sieci możemy też kontaktować się z innymi ludźmi bez wychodzenia z domu. Aby być bezpiecznym w sieci należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nie powinniśmy ulegać bardzo złudnemu poczuciu całkowitej anonimowości i bezpieczeństwa. Z pewnością trzeba tez zachować ostrożność przy udostępnianiu w sieci swoich danych osobowych i innych wrażliwych informacji. Bardzo pomocne z pewnością będą wyżej wymienione przeze mnie rady, które nie dotyczą tylko i wyłącznie dzieci ale także mają zastosowanie dla całego społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *