home MIEJSCA Bydgoszcz jako tekst kultury!

Bydgoszcz jako tekst kultury!

Zastanawiając się nad kulturowością miasta Bydgoszcz możemy zauważyć, iż istnieje w niej wiele elementów i symboli, które wskazują na to, że w Bydgoszcz można nazwać tekstem kultury. W tym mieście istnieje wiele powiązań, które  pokazują jak powiązane są ze sobą różne dziedziny sztuki.

W takich miejscach jak filharmonia, teatr, kino, muzeum, czy też galeria sztuki można dostrzec korespondencję pomiędzy tymi sztukami. Na przykład malarstwo z literaturą, architektura z malarstwem, czy też literatura z filmem.

Warto zwrócić uwagę na spichlerze znajdujące się nad Brdą. Budynki te reprezentują architekturę Bydgoszczy. Obecnie zostały przeznaczone do celów administracyjnych oraz muzealnych. Stanowią one symbol Bydgoszczy, który nawiązuje do tradycji handlowej miasta, związanej z żeglugą śródlądową. W budynkach odbywają się wystawy Muzeum Okręgowego. Korespondują więc ze sobą takie sztuki jak malarstwo, literatura oraz architektura.

Mówiąc o Bydgoszczy, jako o tekście kultury nie można zapomnieć też o rzeźbach. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb jest Przechodzący przez rzekę. Rzeźba ta zawieszona jest na linie w pobliżu mostu imienia Jerzego Sulimy-Kamińskiego nad Brdą. Rzeźba ta przedstawia młodego mężczyznę z zawiązaną na biodrach przepaską, który przechodzi na linie znajdującej się nad rzeką. W jednej ręce trzyma on żerdź a w drugiej strzałę, zaś na ramieniu niesie rzymskie sandałki. Wartą uwagi rzeźbą jest historyczna rzeźba, jaką jest fontanna Potop. W ostatnich latach rzeźba ta przechodziła okres rekonstrukcji. Przedstawia ona moment biblijnego Potopu, kiedy giną zarówno ludzie, jak i zwierzęta, bo zabrakło dla nich miejsca w barce. W centralnej części znajduje się mężczyzna, podtrzymujący mdlejącą kobietę, jednocześnie starając się wciągnąć na skałę innego mężczyznę. U stóp skały leży matka, która zanim umarła zdołała uratować swoje dziecko. W pobliżu zobaczyć można lwa, którego postać jest tutaj dominująca. Drugą część tworzy samotna niedźwiedzica, która w zaciśniętej paszczy trzyma ciało małego niedźwiadka. Zaś trzecia część rzeźby jest nawiązaniem do mitologii greckiej – przedstawia ona scenę walki człowieka z wężem morskim.

Bydgoszcz jednak, oprócz rzeźb, ma również do zaoferowania nam inne rozrywki. Jednym z głównych reprezentantów kultury jest Opera Nova, czyli teatr muzyczny. Drugim reprezentantem kultury jest Filharmonia Pomorska, gdzie posłuchać można przeróżnych dźwięków.

Podsumowując, mogę stwierdzić, że Bydgoszcz jest miastem kultury. Uważam, że warto tą kulturę poszerzać i korzystać z jej dobrodziejstw, jakie są między innymi w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *