home ARTYKUŁY, polecane, STYL ŻYCIA Co palenie robi z naszym ciałem?

Co palenie robi z naszym ciałem?

Powszechnie wiadomo, że palenie nie jest dobrym nawykiem, jest wręcz bardzo niezdrowe. Wywołuje raka, choroby serca i wiele, wiele innych szkód dla organizmu człowieka. Jednak konsekwencje tego nałogu nie odstraszają młodych ludzi, którzy cały czas chętnie sięgają po papierosy.

Palenie wywołuje też wiele innych szkód w organizmie z których mało kto zdaje sobie sprawę. Z tego względu Finlandzkie Stowarzyszenie Antyrakowe (Cancer Society of Finland) stworzyło specjalną aplikację, która pokazuje, jak zmienia się ciało palacza.

Twarz

z_medycyna-zmarszczki

http://www.looksus.pl/medycyna-estetyczna/wypelnianie-zmarszczek.htm

Po kilku latach palenia tytoniu cera robi się szara i przybiera niezdrowy wygląd. Nikotyna osłabia bowiem włókna elastyczne skóry. Po zaledwie kilku latach palenia twarz staje się wysuszona, szybciej pojawiają się zmarszczki. Większość palaczy ma też problem z trądzikiem. Obniżone ciśnienie krwi zwiększa bowiem ryzyko różnego typu infekcji. Co więcej, pryszcze na twarzy palacza są o wiele cięższe do wyleczenia.

 Włosy

Substancje zawarte w papierosach sprawiają, że włosy stają się kruche i łamliwe. Istnieje też większe prawdopodobieństwo, że osoba uzależniona od nikotyny szybciej wyłysieje lub osiwieje. Palące kobiety może nie mają zdrowych i lśniących włosów, jednak mogą „poszczycić się” gęstszym owłosieniem na ciele. To dlatego, że nikotyna zwiększa poziom testosteronu w organizmie. Tak więc, palacze nie mogą pochwalić się pięknymi włosami.

 Usta

2867637-zeby-prochnica-dentysta-643-482

http://zdrowie.dziennik.pl/nowotwory/artykuly/371341,palenie-papierosow-niszczy-zeby.html

Palacze mają tzw. „zielony uśmiech”. Wszystko to spowodowane jest przez substancje smoliste, które zatrzymują się na zębach i z czasem zmieniają kolor szkliwa. Co więcej, palenie czy używanie tabaki w dalszej perspektywie może prowadzić do rozwoju raka krtani. Nie można też zapomnieć o brzydkim oddechu palaczy. Nie pomoże tutaj żucie gumy czy jedzenie miętowych cukierków – zapach i tak jest niezwykle intensywny.

Życie płodowe

z4

Naukowcy nie mają wątpliwości, że życie seksualne palaczek jest gorsze niż niepalących kobiet. Wątroba zmniejsza wytwarzanie estrogenów, kobiecych hormonów płciowych, co powoduje spadek libido i upośledza odczuwanie przyjemności podczas erotycznych pieszczot. Badacze przypominają też, jak nie zwykle niebezpieczne jest palenie w ciąży. Płód poprzez organizm matki bezpośrednio pobiera nikotynę, jest więc nawet bardziej niż ona narażony na jej negatywne działanie. Palaczki mają też większy problem, żeby w ogóle zajść w ciążę.

Uroda i samopoczucie

Papierosy nie tylko zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Zmniejszają też komfort życia. Dane naukowe potwierdzają na przykład, że palenie powoduje zażółcenie się płytki paznokciowej. Ten mało estetyczny efekt wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale powoduje też, że palacze są odbierani z dystansem przez znajomych i współpracowników. Badacze obalają też mit, jakoby palenie tytoniu miało korzystny wpływ na sylwetkę. Z danych wynika bowiem, że większość palaczy cierpi na otyłość. U kobiet z nałogiem nikotynowym tłuszcz zbiera się w okolicach talii, co nie tylko nie najlepiej wygląda, ale też zwiększa ryzyko chorób narządów wewnętrznych. I to nawet wtedy, kiedy waga teoretycznie jest w normie. Palacze mają też z reguły gorsze samopoczucie. Efektem ubocznym przyjmowania tytoniu jest bowiem wzrost stresu i nerwowości. To mit, że papierosy pomagają się wyluzować.

Jak można stwierdzić po powyższych przykładach palenie nie jest korzystne dla człowieka, a w ręcz jest bardzo niebezpieczne. Dlatego też powinno się uaktywniać więcej akcji mających na celu zmniejszenie ilości osób, które palą. A bardzo zatrważającym faktem jest to, że już coraz młodsi sięgają po papierosy. To powinno już dać do myślenia. Już od najmłodszych lat młodzież zatruwa swój organizm i robi mu ogromne szkody.

Główne zdjęcie pobrane z: http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl/artykul/spor-o-paczke-papierosow-wart-jest-miliardy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *