home ARTYKUŁY, MIEJSCA, News, topnews Czarnogóra – poradnik turysty, relacja z wyjazdu.

Czarnogóra – poradnik turysty, relacja z wyjazdu.

W internecie można znaleźć mnóstwo poradników czy też przewodników dotyczących wyjazdów na Czarnogórę. My jednak postaramy się przybliżyć jak bezpiecznie zorganizować wyjazd, podsuwając nasze porady dotyczące z tegorocznego wyjazdu do Państwa położonego na południe od Chorwacji.

Czarnogóra obecnie to kraj usytuowany w podobnej randze co Polska jeżeli chodzi o ceny oraz komfort życia, a przy tym bardzo malowniczy, z pięknymi widokami na morzę Śródziemne oraz urocze i olbrzymie pasma górskie.A  klimat i pogoda to raj dla turystów. Miasta i atrakcje w dużej mierze położone są jadąc wzdłuż całego Czarnogórskiego wybrzeża przy Adriatyku. Walutą w Czarnogórze jest Euro i to chyba jedyny minus dla turystów z Polski, lecz ceny w przeliczeniu na złotówki nie powinny odstraszać, są zbliżone do cen nad polskim Bałtykiem. Zmiana waluty związana jest z przygotowaniem państwa do włączenia się do Unii Europejskiej.

Dojazd oraz zaplanowanie trasy do Czarnogóry to jedna z najtrudniejszych decyzji z jakimi borykają się turyści planujący urlop nad Adriatykiem. Najszybszą i najbezpieczniejszą trasą, którą przejechaliśmy wydaje się trasa: Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina no i Czarnogóra wzdłuż Adriatyku do miejsca docelowego. Warto zaopatrzyć się w winietę Czeską oraz Austriacką. Zakup Słoweńskiej nie jest konieczny ze względu na krótki odcinek autostrady (ok. 50km) i cenę (najdroższa winieta) stanowczo odradzamy. Jeżeli chodzi o przejazd Chorwacji to szczególnie w sezonie polecamy przejazd autostradą (bramki jak w Polsce) ze względu, że przejazd przez malownicze wybrzeże może być utrudnione przez korki i spore ograniczenia 50km  w terenie zabudowanym.

Bezpieczeństwo, tutaj przed samym wyjazdem warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ (Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego), dodatkowe assistance w razie problemów z autem oraz dodatkowe ubezpieczenie na urlop tzw. polise. Za bezpieczeństwo naszego wyjazdu odpowiedzialna była profesjonalna firma ubezpieczeniowa z Katowic apfinanse.pl, której dziękujemy za współpracę. Pamiętajcie „przezornego Pan Bóg strzeże”.

Atrakcje – najbardziej zatłoczone miejsca to plaże, długie, piękne, gorąca woda i widoki na skaliste góry i wybrzeża. Warto tutaj jednak zaopatrzyć się w dodatkowe obuwie do pływania ze względu na kamienie znajdujące się w wodzie oraz filtry ochronne ze względu na temperatury panujące w sezonie letnim. Najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć to:  stare miasto w Budvie, Ulcnij, Bar, Zatoka Kotorska, wyspa Świętego Stefana, wielka plaża w Ulcnij, Podgorica – stolica państwa, spływy kajakowe rzeką Tara, Monastyr Ostrog.

Nocleg i zakwaterowanie to pole do manewru dla każdego z turysty my wybraliśmy jednak miejscowość Utjeha-Busat położoną niedaleko miasta Bar, i uważam że to świetne położenie dla turystów, którzy planują podróżowanie autem po Czarnogórze. Utjeha położona jest w samym środku wybrzeża stąd też wszystkie wyjazdy były bardzo bliskie jeżeli chodzi o odległość. Tutejsi ludzie są bardzo mili i pomocni, a bariery językowej nie ma w ogóle, w dużej  mierze porozumiewaliśmy się w języku polskim 🙂

Czarnogóra to urocze miejsce do wypoczynku dla osób kochających zarazem morze jak  i góry, a klimat śródziemnomorski zagwarantuje Wam gorącą pogodę i pyszne kulinarne dania.

P1090037
P1080956 P1090086 P1090205

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *