home ARTYKUŁY, MUZYKA, TECHNOLOGIE IT, topnews Jazda w rytmie muzyki

Jazda w rytmie muzyki

Wielu z nas lubi słuchać muzyki podczas jazdy samochodem. Znajdując się właśnie w samochodzie mamy okazję posłuchać swoich ulubionych tytułów piosenek. Czasami też dostosowujemy swój styl jazdy do tego czego aktualnie słuchamy. Firma Volkswagen postanowiła więc stworzyć aplikację muzyczną, która tworzy ścieżkę dźwiękową opartą na stylu jazdy danego kierowcy. 

Nie polega to jednak na dobieraniu konkretnych utworów. Aplikacja ta została stworzona we współpracy z grupą Underworld, tworzy ona muzykę na bieżąco biorąc w tym pod uwagę aktualną prędkość, obroty silnika, przyspieszenie, a nawet lokalizację. Częściowo dane pobierane są z komputera pokładowego Volkswagena GTI, a inna część liczona jest przez podłączonego do niego iPhone’a.

Twórcy sądzą, że „samochód jest instrumentem, a kierowca staje się muzykiem”, a aktualna ścieżka dźwiękowa oddaje styl jazdy danego kierowcy w danej chwili. Można się domyślić, że podkład muzyczny będzie stonowany podczas spokojnej jazdy, a bardziej dynamiczny przy gwałtownym wyprzedzaniu.

Aplikacja ta niestety nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich chętnych. W ramach konkursu, który przygotowała firma Volkswagen UK kilka osób będzie mogło stworzyć własną ścieżkę dźwiękową podczas przejażdżki po torze przygotowanym na terenie prywatnego lotniska Bruntingthorpe. Ale w przyszłości firma udostępni także innym właścicielom Volkswagenów GTI swoją aplikację. Muszę przyznać, że jest to ciekawy pomysł. Jeszcze nigdy nie miałam okazji usłyszeć o czymś takim. Ale w jakim stopniu będzie na to zapotrzebowanie? Nie wiadomo.. ale z pewnością można stwierdzić, że jest to nowinka technologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *