home ARTYKUŁY, MUZYKA, News, polecane, SPORT, topnews Połączenie tańca i fitnessu, czyli zumba

Połączenie tańca i fitnessu, czyli zumba

Z pewnością można zauważyć rosnącą popularność zajęć będących połączeniem tańca i fitnessu, czyli zajęć z Zumby. Można się zastanawiać, skąd to zainteresowanie się wzięło? Co takiego jest w tej zumbie, że przyciąga ona tłumy na zajęcia? Być może jest tak za sprawą rytmicznej muzyki oraz prostych kroków tanecznych. W tym artykule postaram się trochę o tym opowiedzieć.

Zacznę najpierw od krótkiej historii Zumby. Skąd ona się w ogóle wzięła? Zumba to taniec, który jest połączeniem elementów tańca latynoamerykańskiego z elementami fitnessu. Ten rodzaj tańca został opracowany przez znanego w środowisku zumbowym Alberto „Beto” Pereza w Kolumbii w latach 90-tych XX wieku.

Zumba skupia w sobie elementy tańca oraz aerobiku. Zajęcia z Zumby polegają na naśladowaniu ruchów jakie pokazuje wykwalifikowany instruktor. Tworzone są różne choreografie do piosenek i właśnie na takich zajęciach uczestnicy uczą się kroków. Nawet osoby, które nie mają dużego poczucia rytmu bez problemu się odnajdą. Takie choreografie są bardzo proste i łatwo jest zapamiętać kroki.

W choreografiach Zumby można spotkać kroki z takich stylów tanecznych jak: hip-hop, soca, samba, salsa, merengue, mambo, nawet sztuki walki oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Często wykorzystywane są również elementy treningu siłowego, czyli squat i lunge.

Chcąc zostać instruktorem Zumby trzeba przejść odpowiedni kurs instruktorski. Po którym można prowadzić zajęcia na przykład w różnych klubach.

Mi osobiście Zumba bardzo przypadła do gustu. Dlaczego? Po pierwsze lubię tańczyć, trochę się poruszać, a przy okazji spalić trochę kalorii:). A Zumba właśnie to umożliwia, bo łączy to wszystko w sobie. Swoją pierwszą styczność z Zumbą miałam około roku temu, wtedy właśnie w pobliskiej miejscowości zorganizowany został Maraton Zumby. Były to trzy godziny zumbowania. Dla mnie super! Nie dość, że się wytańczyłam to jeszcze na dodatek spaliłam sporo kalorii. Nie wspominając już o masie wydzielających się endorfin i niesamowitym uczuciu spełnienia i satysfakcji po takim treningu 🙂 Czy trzy godziny zumby to dużo? Ja mogę powiedzieć, że nie. To działa na zasadzie: Jeżeli raz spróbujesz, to będziesz chciała więcej, a jeszcze będzie Ci mało :). Tak, Zumba uzależnia. Ale myślę, że to bardzo pozytywne uzależnienie :).

Każdemu kto lubi sport, taniec i niesamowitą energię polecam zajęcia Zumby :). W całej Polsce, ale też i na świecie organizowane są co jakiś czas większe, czy mniejsze maratony. Można się także zapisać na regularne zajęcia u instruktorów. Na takie zajęcia idzie się z przyjemnością i nie jest trudno zerwać się z kanapy :). Trzeba tylko odrobinę chęci i motywacji, a tyle znajdzie się na pewno.

Zajęcia te są doskonałą propozycją również dla tych, którzy mają siedzącą pracę. Trzeba tylko wyrwać się godzinkę, aby móc trochę się rozruszać i zdobyć więcej energii do działania oraz chęci do życia. Mogę zapewnić, że Zumba odmieni Wasze życie, jeśli raz spróbujecie.

Za dwa tygodnie wybieram się właśnie na kolejny Maraton Zumby i już nie mogę się doczekać!

A Wy? Spróbujecie? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać jak było w komentarzu 🙂

One thought on “Połączenie tańca i fitnessu, czyli zumba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *