home ARTYKUŁY, MIEJSCA, News, polecane, STYL ŻYCIA, topnews Polak mądry po szkodzie, czyli bezpieczeństwo na szlaku

Polak mądry po szkodzie, czyli bezpieczeństwo na szlaku

Często spacerując po górach spotkać można różnego typu ludzi. Jedni to miłośnicy gór w pełni przygotowani do zdobywania szczytów, drudzy zaś znajdują się w tym miejscu tylko rekreacyjnie. Widać to doskonale po ich ubiorze, a zwłaszcza po obuwiu „idealnie” dostosowanym do tego typu wędrówek. Panie w butach na koturnie, lekkich sandałkach, czy też nawet japonkach. Nie raz takie osoby spotkać można w drodze na Giewont, ale nie tylko.

Całe szczęście chodzą głosy, że liczba wypadków w polskich górach z każdym rokiem maleje. Większość z turystów zrozumiała, że bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek jest bardzo ważne. Turyści wybierający się w wyższe partie gór coraz lepiej przygotowują się do tego typu wypraw. Nadal zdarzają się też pojedyncze przykłady dużej nieodpowiedzialności, którzy wybierają się na wędrówkę w klapkach. Na szczęście takich ewenementów jest coraz mniej.

By móc w pełni korzystać z uroków górskich i szlaków znajdujących się powyżej schronisk potrzebna jest nie tylko dobra kondycja, ale i również odpowiednie wyposażenie. Wybierając się na Rysy, czy Orlą Perć nie powinno się w ogóle tam wychodzić bez kasku, uprzęży oraz oczywiście odpowiedniego ubioru.

Orla Perć

Inną kwestią jest zabieranie dzieci na dość trudne szlaki. Kilkuletnie dziecko może nieumyślnie się potknąć, co może doprowadzić do niepotrzebnych otarć, czy stłuczeń. Zdarza się również tak, że na szlakach spotkać można groźne zwierzęta takie jak np. żmije. Ponadto nasi milusińscy źle znoszą nagłe zmiany ciśnienia oraz otoczenia. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoje górskie trasy, jeśli chcemy na wakacje zabrać nasze pociechy.

Ważne jest też by przed wyruszeniem w góry zapoznać się z prognozami pogody oraz zgodnie ze swoimi umiejętnościami zaplanować trasy wycieczek. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są obecnie bardzo dobre, lecz po opadach deszczu, szlaki są mokre i śliskie, a na leśnych odcinkach bardzo błotniste.

morskie oko

Tatry są jednymi z najczęściej odwiedzanych regionów w kraju. Dostępnych jest tam aż 275 km oznakowanych szlaków o różnych stopniach trudności. Szlaki znakowane są pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. Turyści mają błędne przekonanie, że kolor świadczy o trudności szlaku. Niebieski wskazuje na długie, dalekosiężne szlaki, czerwony oznacza główne, najbardziej charakterystyczne szlaki, czarny informuje o krótkim szlaku lub końcowym podejściu, zielony pokazuje drogę do szczególnych miejsc, a żółty znaczy szlaki łącznikowe, a czasem dojściowe.

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach: Orla Perć – od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu, na Kozią Przełęcz z Hali Gąsienicowej czy na Świnicę.

Początkujący powinni zacząć od trasy na Gubałówkę i Butorowy Wierch z Zakopanego, droga pod Reglami, na halę Gąsienicową przez Dolinę Jaworzynki czy nad Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *