home ARTYKUŁY, FILM, News, polecane, topnews Polska zdobyła I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w USA

Polska zdobyła I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w USA

Film dokumentalny „Zamach na Państwo” , oryginalna nazwa w jęz.angielskim – „Attempt on the State” / Investigative documentary/ – najlepszym filmem dokumentalnym, reżyserii i scenariusza Andrzeja Tarkowskiego – Kiliszewskiego, produkcji Telewizji ATV sp.z o.o. (kraj produkcji – Polska) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym pod nazwą: The International Indie Gatherimg w Cleveland (Ohio, USA) http://theindiegathering.com/2015screenings.php , który odbył się w dniach od 11 do 14 sierpnia 2016 r.

Film zdobył uznanie wśród jury konkursowego oraz samej amerykańskiej publiczności i został nagrodzony I Nagrodą w w/w Festiwalu, a poprzednio w czerwcu 2016 r. zdobył również I Nagrodę na Europejskim Festiwalu Filmowym Themodcon London Film Festival (w Londynie) http://themodcon.com/winners-june-2016/ Film opowiada o społeczeństwie i kraju, w którym prawa człowieka są naruszane, kraj w którym rządzi korupcja oraz szerzy się działalność przestępcza wraz z korupcją wśród elit politycznych.

Głównymi bohaterami filmu są Władimir Iwaszkiewicz oraz Inara De Vilkaste. Władzimir Iwaszkiewicz był prawą ręką premiera Łotwy i zarządzał Izbą Celną oraz Wydziałem ds.Zwalczania Przemytu i Korupcji na Łotwie, lecz z powodu jego skuteczności w zwalczaniu przestępczości zaczęto kierować wobec niego najpierw groźby karalne, szantażowano, doszło do porwania jego córki, a w ostateczności do zabójstwa jego adwokata oraz próby zamachu na jego życie. Obecnie główny bohater filmu przebywa w Austrii mając azyl jako uchodźca polityczny od kilku lat, natomiast jego małżonka Inara De VIlkaste bezustannie walczy o jego prawa oraz o sprawiedliwość przed Międzynarodowym Trybunałem w Strasburgu, ponieważ w swoim kraju nie może liczyć na sprawiedliwe wyroki w łotewskich sądach, które są upolitycznione i zależne od władzy miejscowej.

Film został oparty na faktem i licznej zgromadzonej dokumentacji potwierdzającej przedstawione wydarzenia. Dla Polski są to ważne zdobyte nagrody filmowe na międzynarodowej arenie, zwłaszcza, iż film został wyprodukowany przez polskiego reżysera wywodzącego ze słynnego Rodu Tarkowskich przy udziale wielu młodych osób. Nagrania filmu trwały 3 lata i po raz pierwszy jego premiera odbyła się w dniu 14 sierpnia w USA, w Polsce natomiast film można będzie obejrzeć dopiero na początku 2017 r., jak odbędą się wszystkie festiwale filmowe, na które film został zgłoszony w ramach organizowanych konkursów, zgodnie z obowiązującymi regulaminami. Wyjątkiem jedynie jest oficjalna projekcja filmu w gmachu europarlamentu w Brukseli w dniu 7 września 2016 r.

Autorem artykułu jest Pan Andrzej Tarkowski-Kiliszewski, któremu serdecznie dziękujemy za przesłanie tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *