home ARTYKUŁY, KSIĄŻKA Tom Clancy nie żyje, pisarz miał 66 lat.

Tom Clancy nie żyje, pisarz miał 66 lat.

W nocy z 1 na 2 października w szpitalu w Baltimore po krótkiej chorobie w wieku 66 lat zmarł Tom Clancy – autor wielu wspaniałych książek sensacyjnych.

Tom Clancy urodził się 12 kwietnia 1947 w Baltimore. Od dzieciństwa pasjonował się historią marynarki i wojskowości. Wiedzę o technice, taktyce i strategii działania różnych rodzajów wojsk zdobywał czytając podręczniki dla inżynierów oraz wojskowych. Studiował filologię angielską w Loyola College.

Swoją wielką karierę zapoczątkował w 1984 roku wydając książkę „Polowanie na Czerwony Październik„, która jeszcze w tym samym roku osiągnęła liczbę aż 5 milionów sprzedanych egzemplarzy. Pisarz stworzył postać analityka CIA, Jacka Ryana, który przez szereg powieści stopniowo dochodzi do stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sławę przyniosły mu także książki takie jak „Czas patriotów”, „Kardynał z Kremla”, „Stan zagrożenia” czy „Suma wszystkich strachów”. Wiele z jego dzieł doczekało się nawet filmowych adaptacji. Za dwa miesiące nastąpi premiera kolejnej książki o tytule „Command Authority”.

Tom Clancy brał też udział w tworzeniu gier komputerowych, których był pasjonatem, na motywach swoich powieści. Clancy był też właścicielem wytwórni gier komputerowych – Red Storm Entertainment należącego do Ubisoftu. Kilka hitów ze świata gier firmowanych było nawet jego nazwiskiem. Warto wspomnieć choćby serię Splinter Cell, Ghost Recon czy Rainbow Six. Nadchodzi również kolejna gra sygnowana  nazwiskiem Toma Clancy’ego – Rainbow Six Patriots. Francuska firma Ubisoft napisała nawet oświadczenie, które cytujemy poniżej:

Z przykrością dowiedzieliśmy się o odejściu Toma Clancy’ego. Do jego rodziny kierujemy nasze kondolencje. Tom Clancy był wyjątkowym autorem, obdarzonym umiejętnością tworzenia szczegółowych, absorbujących fikcyjnych opowieści, które docierały do odbiorców na całym świecie.

Zespoły Ubisoftu, zwłaszcza studio Red Storm, są niesamowicie wdzięczne za możliwość współpracy z nim i uczenia się od niego. Jesteśmy też zaszczyceni okazją do pielęgnowania jego dziedzictwa w naszych produkcjach sygnowanych jego imieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *